Botoks Uygulamaları

Botoks, zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları enjekte edildiği bölgedeki kasların hareketleri engellenerek bu kasların hareketleri sonucu oluşan kırışıklıkları ortadan kaldırır. Botox uygulaması basit, cerrahi olmayan bir uygulamadır. Kolay, hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulama olduğu için uygulama sonrası işe ve günlük hayata geri dönülür.İdeal bir kozmetik işlemin amacı mükemmel bir sonuca ulaşmak ve hastada en az yan etki oluşturmak olmalıdır.

Ayrıca istenmeyen bir etki gelişebilme olasılığına karşı, elde edilen sonuç geri dönüşümlü olmalıdır.Botoks uygulaması yukarıda ki kriterlere göre oldukça ideal olan bir medikal işlemdir.

Aslında Botoks yaklaşık yirmi yıldır şaşılık, santral sinir sistemi hastalıkları ve aşırı kas kasılmaları gibi birçok hastalığın tedavisinde hekimler tarafından güvenle kullanılmaktadır.Bu süreç içerisinde Botoks un kırışıklıkları azalttığı bir tesadüf ile anlaşılmıştır. Dr. Alastair Carruthers adında bir Dermatolog, 1986 yılında Göz Doktoru olan eşi Jean Carruthers´in şaşılık tedavisinde hastalarına uyguladığı Botoks´un göz etrafındaki kırışıklıkları azalttığını gözlemlemiştir. Bu tarihten itibaren kırışıklıkları Botoks ile kırışıklıklar tedavi etmeye başlamıştır. Dr. Carruther’e göre Botoks göz etrafı çizgilerini,kırışıklıklarını azaltığı için, hastalar daha mutlu ve daha az sinirli gözükmektedir. Eğer uygun şekilde Botoks uygulaması yapılırsa sonuçlar hastaların bir coğunda doğal ve beklentileri karşılayacak düzeydedir.

Kozmetik ile uğraşan hekimler kırışıklıkların deri altında yer alan kasların kasılması sonucu derinin çekilmesiyle oluştuğunu söylemektedir. Bu kasların gevşemesi sonucunda kırışıklıklar azalır veya tamamiyle ortadan kalkar. Botoks’un kırışıklık tedavisine en iyi cevap veren kırışıklıklıklar alın, göz etrafı ve kaşların arasındaki kırışıklıklardır. Botoks ayrıca gülme çizgileri, boyun ve çene kırışıklıklarının tedavisinde de kullanılabilir.Botoks enjeksiyonu ile aşırı çalışan mimik kasları gevşer ve çizgiler azalır. Uygulanan Botoks’un etkisi 2-7 günde görülür. Bu etki 3-6 ay sürer. Bu süre sonunda yeni enjeksiyonlara ihtiyaç duyulur.

Yapılan çalışmalarda peşi sıra yapılan enjeksiyonların, tedaviler arasındaki aralığı uzattığını göstermiştir.

Botoks enjeksiyonundan sonra kas kontraksiyonunu yapan sinirde bir blokaj olur. Botoks´ un maksimum etkisini göstermesi için üç konuya dikkat edilmelidir. Öncelikle tedavi alanına 2-3 saat dokunulmamalıdır. Ayrıca hasta 2-3 saat boyunca dik pozisyonda kalmalıdır. Son olarak hastaların 2-3 saat boyunca mimik kaslarını çalıştırmaları istenmelidir. Bu işlem BOTOX´ un istenen kas ve sinirleri bloke etmesini sağlar. Kaşlar arasındaki kırışıklıklar için kaş çatma, alın kırışıklıkları için kaş kaldırma ve göz kırışıklıkları için gözleri kısmak maksimum faydayı sağlar.

Toksin çok düşük miktarlarda enjekte edildiği için, tedavi güvenli, yan etkiler minimaldir. Enjeksiyon sırasında hastaların yarısında hafif yanma meydana gelir. Nadiren enjeksiyon alanında morarma olabilir. Bu durum özellikle Aspirin alanlarda görülür. Diğer yan etkiler göz kapakları ve kaşlardaki düşüklüktür. Göz kapağı düşüklüğü % 1 oranında görülür. Ortalama dört haftada geriler. Botoks ile kırışıklık tedavisinde uygulama doğru yapıldığında bu yan etkilerin birçoğu görülmemektedir.Botoks ile gençleşme tedavisi hemen hemen herkese uygulanabilir.Botoks ile kırışıklık tedavisi uygulaması basit bir işlem olduğundan rahatlıkla doktor muayenesinde yapılabilir, böylece hastaların zaman kaybetmesi engellenir. Uzun süreçler içinde gelişen kırışıklıklar, Botoks tedavisiyle bir hafta da geriler. Eğer uygun kırışıklara uygulanırsa Botoks ile diğer kozmetik yöntemlerle elde edilemeyecek başarılara ulaşılır.


Yalova Estetik Merkezi

Adres: Fevzi Çakmak Mah. Şehit Ömer Faydalı Cad. No:82 Kat:2 YALOVA
Telefon: (0226) 811 4057  (0226) 811 5051    info@dermoklinik.com


© 2023 DermoKlinik