Genital Estetik

Genital estetik, cinsel bölge ile ilgili yapılan estetik ameliyatladır. Cinsel estetik nedir konusu içine vajina küçük dudakların estetik ameliyatları (labioplasti), klitoris estetiği (klitoris küçültme), vajina büyük dudakların estetiği, vajina daraltma, doğum yırtığı estetiği, kızlık zarı dikimi (flep yöntemi – himenoplasti), penis büyütme, penis uzatma, penis kalınlaştırma gibi estetik ameliyatlar girer.

Dış cinsel organların hem estetik görünümü hem de fonksiyonel durumu, günümüzde giderek önem kazanmaktadır. BU bölge ile ilgili hoşnutsuzluklar, insanların hem psikolojik durumunu hem cinsel yaşamını, hem de günlük yaşamını dahi olumsuz etkileyebilmektedir. Eskiden hastalar utanıp doktora soramadıkları soruların yanıtlarını internette rahatlıkla bulabilmekte ve buna bağlı olarak tedavi talep edebilmektedirler.

Cinsel bölge ile ilgili estetik ameliyatların bir olumlu tarafı, bu ameliyatların çoğunda önemli bir iz kalmamakta, ameliyat yapıldığı belli olmamaktadır. Cinsel estetik konusunda en sık talep edilen ameliyat vajina dudakları ile ilgili olan labioplasti ameliyatıdır.

Bazen genetik (kalıtsal) nedenlerle, bazen aşırı kilo alıp verme ya da normal doğuma bağlı olarak bazen de hiç bir sebep olmadan vajina dudakları aşırı büyüyebilir, sarkma oluşabilir. Vajina dudaklarının büyük olması, öncelikle hijyenik sorunlara, temizlik problemlerine neden olabilir. Aşırı büyük dudaklar yazın mayo giyildiğinde problem yaratabilir. Ayrıca görüntü olarak hoşnutsuzluğa neden olabilir. Bunun dışında cinsel ilişki sırasında büyük olan dudaklar sıkışarak acıya neden olabilir, orgazmı engelleyebilir.

Labioplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılır ve ameliyattan sonra evinize dönebilirsiniz. Sanılanın aksine labioplasti ameliyatı cinsel bölgede his kaybına ya da his azalmasına sebep olmaz.

Vajina dudakları büyük olan hastaların çoğunluğunda klitoris bölgesinde de büyüme olabilir. Sadece dudakların küçültülmesi, bu durumda klitoris bölgesinin daha belirgin ve büyük görünmesine neden olabilir. Bu sebeple aynıo ameliyatta klitoris küçültme yapılması doğru olur.

Cinsel estetik konusunda yapılan diğer ameliyat vajina daraltma ve doğum yırtığıdır. Özellikle ilk doğum normal doğum olarak yapıldığında epizyotomi kesisi yapılır. Bu kesinin doğum sonunda doğru dikilmemesi ya da dikişlerin sonradan açılmasına bağlı olarak doğum yırtığı denilen durum oluşabilir. Yine normal doğuma bağlı olarak vajinada bollaşma, orgazmı olumsuz etkileyebilir.


Yalova Estetik Merkezi

Adres: Fevzi Çakmak Mah. Şehit Ömer Faydalı Cad. No:82 Kat:2 YALOVA
Telefon: (0226) 811 4057  (0226) 811 5051    info@dermoklinik.com


© 2023 DermoKlinik