Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposuction (yağ aldırma), vücudun belirli alanlarından, çene, boyun ve yanaklar dahil, kollar ve göğüs üst kısımları,karın, gövde yan kısımları, kalçalar ve uyluklar; dizler, bacak baldır kısımları ve ayak bileklerinden istenmeyen yağ fazlalıklarının çıkarılmasıdır. Liposuction kilo vermenin alternatifi değildir, fakat diyet ve egzersize yanıt vermeyen lokalize yağ depolanmalarını alma yöntemidir.

Diyet ve egzersizle kilo verdikten sonra giderilemeyen yağ fazlalıkları liposuction ile giderilebilir. Liposuction vücudun herhangi bir bölgesinde yağ fazlalığını azaltmada kullanılır. Bölgesel olarak dolgunluk azaltmada mükemmel bir yöntemdir fakat etkili bir kilo verme yöntemi değildir. Bu işlem bir vücut şekillendirme cerrahisidir. Genellikle liposuction ile bölgesel aşırı yağlanmaları olan kişilerde en etkili sonuçlar elde edilmektedir. Hafif kilolu hastalar liposuctiondan daha çok fayda görebilirler. Normal kiloda veya yakınında olmak en iyisidir. Eğer obezite ya da aşırı kilonuz varsa elde edilecek başarı kısıtlı olabilmekte ve diğer cerrahi yöntemlerle birleştirmek gerekebilmektedir. Deri elastikiyetinin iyi olması, yağ alındıktan sonra bollaşan derinin yeni ölçülere kolaylıkla uyum sağlamasına yardımcı olur. liposuction sırasında çıkarılan yağ dokusu gerekirse yağ enjeksiyonu için kullanılabilir. Ancak bu uygulama için alınan yağ hücrelerinin steril olarak bazı işlemlerden geçirilmesi gerekir. Ameliyat için kesin yaş sınırı yoktur.

Sarkık deri vücudunuzun yeni konturlarına göre iyi uyum sağlamaz ve cerrahi ek girişimlerle fazla derinin çıkarılmasını gerektirir.

Gevşek derili hastalarda genellikle liposuction yerine veya ona ek olarak bir yüz ve boyun germe gerekebilir. Liposuction oldukça güvenli ve etkili olmasına karşın, cerrahi bir prosedürdür ve kanama, enfeksiyon ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara yol açabilir. Komplikasyonlar sık değildir ve birçok hasta sonuçlardan mutludur. Liposuction normalde, hastalar iyi seçildiği, operasyon ekipmanları yeterli ve doktorun da bu konuda ve cerrahi olarak eğitimli yeterli ise güvenli bir işlemdir. Liposuction için yapılan kesiler, yarım santim uzunlukta olup kalan izler küçüktür ve neredeyse beli olmaz.

Eğer ameliyat çok geniş kapsamlı değilse -çıkartılacak yağ ve sıvı miktarı doktorunuzun sağlık durumu, vücut alanı ve cerrahi prosedüre göz önüne alarak belirleyeceği miktara göre liposuction lokal anestezi ve sedasyon anestezi altında yapılabilir. Hasta uyanık olacaktır fakat ağrı duymayacaktır. Eğer geniş bir alanda planlanıyorsa veya çok sayıda yerde yapılacaksa genel anestezi uygun olacaktır. Bu durumda hasta operasyon boyunca uyuyacaktır.

Liposuction uygulaması sonunda konforlu bir elastik giysi veya korse, liposuction yapılan yere giydirilerek kanama ve ödem önlenir ve derinin yeni kontura uygun biçimlenmesi sağlanır. Korse, ayrıca hastanın ağrılarını önlediği gibi, daha rahat hareket etmesini sağlar. Bu sıkı elbise veya bandajın, cerrahın uyarılarına göre, bir ay süreyle sürekli olarak giyilmesi gerekir. Yağ emilen alanlarda şişlik, hafif morluklar görünebilir, yanma hissi olabilir. Ağrı, ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilir. Yağ emilen alanda tüm his kaybolabillir ancak bu durum bir süre sonra düzelecektir. Ameliyat sonrası alınan yağların oluşturacağı kilo kaybı hemen ortaya çıkmaz. Liposuction uygulanan bölgede oluşan ödem ve su tutulması bunun sebebidir.

Liposuction size yeni bir vücut imajı kazandıran oldukça etkili bir tekniktir. Siz yemek yemenize dikkat ederseniz ve düzenli olarak egzersiz yaparsanız sonuçlar kalıcı olabilir. Eğer kilo alırsanız, sadece eski kabarıklıklarda değil, yağlanma tüm vücuda eşit dağılacaktır. Birçok hasta liposuction sonrası sonuçtan tatmin olur ; değişik elbiseler içinde kendilerini çok rahat hissederler. Beklentileriniz gerçekçi olduğu sürece yeni imajınızla kendinizi mutlu hissedeceksiniz.

Liposuction (Yağ Aldırma) Operasyonu Nasıl Yapılır?

  • Yağların daha kolay gelmesi için bölge daha önce özel solusyonlarla şişirilebilir.
  • Bir kerede en fazla 2.5-3lt. yağ alınabilir
  • Liposuction ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır.
  • İşlem süresi alınacak yağ miktarına göre 1-4 saat arası değişebilir.
  • Vücudun çeşitli bölgelerine gizli kalacak şekilde 0.5-1 cmlik kesiler yapılır ve bu kesilerden cilt altı yağ dokuya girilerek emme işlemi yapılır.
  • Işlem sonrası yaklaşık 6 hafta özel korseler giydirilir.
  • Hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir.

Yalova Estetik Merkezi

Adres: Fevzi Çakmak Mah. Şehit Ömer Faydalı Cad. No:82 Kat:2 YALOVA
Telefon: (0226) 811 4057  (0226) 811 5051    info@dermoklinik.com


© 2023 DermoKlinik